Czy należy zatrudnić doświadczonego korektora tekstów?

Czy należy zatrudnić doświadczonego korektora tekstów?

Język pisany jest jednym z najważniejszych kanałów przekazywania wiedzy i nic nie zapowiada jakiejś odmiany w nadchodzącym czasie. Za pomocą języka pisanego komunikujemy się z rodziną oraz przyjaciółmi na czatach, sporządzamy listy zakupów, zachowujemy wiadomości z wykładów, wypełniamy ankiety, co umożliwia efektywne realizowanie celów w społeczeństwie.

Najczęściej nienaganność zapisu, ortograficzna czy stylistyczna, nie ma istotnego wpływu na poziom jego funkcjonalności, jednak czasami zdarza się wprost przeciwnie. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku pisania listów motywacyjnych oraz Curriculum Vitae lub pism urzędowych, czyli tekstów wysyłanych do osób nam nieznanych i zatrudnionych przez instytucje, od których chcemy coś otrzymać. Błędy w takim piśmie mogą rzutować niekorzystnie na wrażenia osoby decyzyjnej i przebieg całej sprawy, której tyczy się nieudolnie napisany wniosek. Dlatego należy sporządzać takie pisma w stosownych programach służących edycji tekstu, które pomogą nam wystrzec się choć częściowo kwiatków, albo pokazać je komuś sprawdzonemu do przejrzenia.

Lecz co w wypadku tekstu o dużo większej długości, który był przygotowywany z zamiarem ewentualnego wydania? Wówczas nieodzowne jest korzystanie z usług wykwalifikowanego korektora, który za odpowiednią cenę zastąpi piszącego w pracochłonnym prześwietlaniu akapitów w poszukiwaniu błędów, i zaręczy, że nasza praca nie przysporzy nam ujmy przed ewentualnymi czytającymi.

Konkludując, staranność w aspekcie poziomu językowego tekstu winna być proporcjonalna do jego celu oraz objętości. Im ważniejszy i obszerniejszy jest tekst, tym lepszym pomysłem jest wykorzystanie pracy doświadczonego korektora językowego.